Sıkça Sorulanlar

Lonca nedir?

Lonca, teknoloji odaklı ve ölçeklenebilir iş fikirlerine sahip girişimcilerin, projelerini sürdürülebilir bir modelde ve ayrıca hızlı bir şekilde ticari faaliyete dönüştürmelerini sağlamak için 2017 yılında Kuveyt Türk Katılım Bankası tarafından kurulan bir girişimcilik merkezidir.

Girişiminiz için en uygun çalışma ortamını ve projenizi doğru stratejiler üzerinde geliştirmeniz için gerekli eğitimleri sunarken, özel mentor ve danışmanlık destekleriyle de projenizin gelişim sürecine katkıda bulunuyor. Ayrıca etkinliklerle girişimcilerin hem kendileri gibi girişimcilerle hem de ihtiyaç duyacakları ekosistemle bir araya gelmelerine olanak sağlıyor. Lonca bunu yaparken, Kuveyt Türk'ün 30 yılı aşkın bankacılık tecrübesini tüm kanalları ile girişimcilere açmanın yanında girişimciler için büyük öneme sahip kuruluşlarla işbirliği imkanı sunuyor.

Kimler başvurabiliyor?

Herhangi bir sektör odağı bulunmayan Lonca programına, teknoloji odaklı ve ölçeklenebilir bir iş fikrine sahip her aşamadaki girişimci başvuruda bulunabilir.

Başvuru için tıklayın.

Ne zaman başvurabilirim?

Lonca programına başvurmak için herhangi bir tarih beklemeye gerek yok. Başvuru sayfamızda yer alan ve sürekli olarak açık bulunan formu doldurarak programa başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Ayrıca Lonca'daki gelişmelerden haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımzıdan bizi takip edebilirsiniz.

Başvuru için tıklayın...

Yeriniz nerede?

Lonca tüm faaliyetlerini aşağıda açık adresi belirtilen ofisinde gerçekleştirmektedir.

Adres: Fulya Mahallesi Büyükdere Caddesi No: 42-46 Doğuş Han Kat 1 Şişli / İstanbul

300.000 TL'ye kadar hibe kime ve ne şekilde veriliyor?

Lonca kuluçka programına kabul edilen girişimlerin her birine 250.000 TL nakit hibe bütçesi ayrılmıştır. Buna ilave olarak Ar-Ge yapan girişimcilere faaliyetlerinde kullanmak üzere ekstra 50.000 TL daha sağlanmaktadır. Bu 250.000 TL'yi ise 3 parça halinde girişimlerimizle paylaşıyoruz:

  • Programın başlangıcında 50.000 TL
  • 2. ayın sonunda eğitim ve faaliyetlere etkin katılım gösteren ve kendisinden beklenen çıktıları üreten girişimlere 100.000 TL
  • Belirlenen KPI'lara erişen ve Demoday'e çıkma hakkı kazanan girişimlere 100.000 TL verilerek, 250.000 TL tamamlanmaktadır.
Hibe için fatura kesmek ya da fatura vermek zorunda mıyız?

Hibe alabilmek için şirket olma, fatura kesme ya da fatura verme zorunluluğu bulunmamaktadır.

Hibeler nakit şekilde, girişimcilerimizin banka hesaplarına yatırılmaktadır.

Lonca ücretli mi? Hisse istiyor musunuz?

Hayır, Lonca'da verilen hibe ve destekler için girişimcilerden herhangi bir ücret veya hisse/opsiyon talep edilmiyor.

Kuveyt Türk API’lerini kullanabiliyor muyuz?

Projelerinde Finansal API kullanmak isteyen Lonca girişimcileri, Kuveyt Türk API ekibinin mentorluğunda var olan tüm API'leri test ortamında kullanabiliyor, ihtiyaçları olan API'lerin açılması yönünde talepte bulunabiliyorlar.

Kuveyt Türk'ün sunduğu API destekleriyle ilgili olarak Kuveyt Türk API Market sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Yatırım yapıyor musunuz?

Kuveyt Türk olarak KT Portföy yönetiminde ilk fonumuz olan Teknogirişim Girişim Sermayesi Yatırım Fonu'nu 2018 yılında kurduk ve 7 farklı girişime 10 farklı turda yatırım yaptık.

2021 yılında ise yine KT Portföy'ün kurucu ve yöneticisi olduğu Lonca Girişim Sermayesi Yatırım Fonu'nu kurarak yatırımlarımıza hız kesmeden devam ediyoruz.

Lonca Kuluçka programından mezun olan girişimciler ise Lonca GSYF'den yatırım alma noktasında önceliğe sahip olacaklardır.

Lonca GSYF hakkında ayrıntılı bilgi almak ve başvuru yapmak için tıklayınız.Haberdar olun!

E-bültenimize kayıt olarak tüm etkinlik ve yeniliklerden haberdar olabilirsiniz.